KOMISARIAT POLICJI W JANOWIE PODLASKIM
INFORMUJE

KOMISARIAT POLICJI W JANOWIE PODLASKIM ostrzega przed oszustwami „na policjanta” oraz na „ wnuczka”, której ofiarami staje się coraz więcej osób w podeszłym wieku.

Sposób działania sprawców:

Przestępca najpierw wykonuje telefon podając się za członka rodziny, najczęściej wnuczka, siostrzeńca lub innego krewnego. Zmieniony głos tłumaczy przeziębieniem. Wzbudza poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że go nie poznaje. Następnie fałszywy krewny prosi o pilne pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Najczęściej podaje nagłą potrzebę pokrycia szkód po wypadku drogowym, nagłą i ważną operację, pilną potrzebę zakupu samochodu albo wakacji w bardzo atrakcyjnej cenie. Oszuści działają w sposób bezwzględny – umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność starszych osób i troskę o swoich krewnych. Nowa metoda przestępców polega na tym, że chwilę po telefonie od fałszywego krewnego potencjalna ofiara otrzymuje następny. Tym razem dzwoni oszust podając się za funkcjonariusza Policji. Przestępca informuje, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy a Policja właśnie prowadzi akcję wymierzoną w schwytanie oszustów. Następnie przestępca prosi, aby starsza osoba pomogła Policji w ujęciu przestępców. Przestępca wypytuje się ile oszczędności posiada starsza osoba oraz w którym bank je przetrzymuje. Fałszywy policjant nalega, aby potencjalna ofiara udała się do banku i wypłaciła pieniądze. Informuje, a następnie prosi o pozostawienie pieniędzy w miejscu gdzie jest zorganizowana policyjna zasadzka na przestępców.

ZAPAMIĘTAJ!

Sprawcy oszustw metodą „na policjanta” nigdy nie kontaktują się osobiście z ofiarami. Wykonując połączenie telefoniczne do potencjalnej ofiary wywierają na niej presję czasu. Przebiegli oszuści nie dają chwili na zastanowienie się sprawdzenie informacji o ich tożsamości. Przekonują ofiary, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy Policji, często grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będizie współpracował. Zawsze po przekazaniu oszczędności kontakt się urywa, a przestępcy znikają z wyłudzonymi pieniędzy

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów!

Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować! Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz. Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje. Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta. Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

ZAPAMIĘTAJ!

Zapamiętaj! Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania. Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu. Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego.
Ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych przez wiele lat oszczędności.
W sytuacji, kiedy masz podejrzenia zawsze dzwoń na numer alarmowy Policji 112.

(Oglądana: 132, w tym oglądana dzisiaj: 1)