Zaproszenie Biskupa Siedleckiego Kazimierza GURDY do udziału w nowennie do Błogosławionych Męczenników Podlaskich oraz obchodach liturgicznego wspomnienia bł. Wincentego Lewoniuka i Towarzyszy w Pratulinie

Czcigodni Księża, Osoby Życia Konsekrowanego, Drodzy Siostry i Bracia!

W poniedziałek, 23 stycznia br., przypada liturgiczne wspomnienie Bł. Wincentego Lewoniuka i Towarzyszy, Męczenników z Pratulina. Poprzedzone ono będzie nowenną odprawianą w Sanktuarium w Pratulinie i transmitowaną przez Katolickie Radio Podlasie. Liturgiczne wspomnienie Męczenników z Pratulina jest okazją, aby taką nowennę odprawiać w parafiach naszej Diecezji, o co proszę Czcigodnych Księży Proboszczów, ale także, by zachęcić parafian do uczestniczenia w nowennie drogą radiową lub – jeśli są takie możliwości – przez przyjazd, choćby jednego dnia, do Pratulina. W Diecezji mamy ponad 70 parafii i różnych wspólnot, które posiadają relikwie Błogosławionych, ponadto w tak wielu parafiach odbyły się już Misje Ewangelizacyjne, którym towarzyszyło nawiedzenie relikwii Błogosławionych Unitów Podlaskich. Od ponad dwóch lat istnieje i rozwija się Bractwo „Strażnicy Kościoła”, które zrzesza już ponad 500 mężczyzn. Jest to zatem duży potencjał wiernych związanych duchowo z naszymi Męczennikami Pratulińskimi i tamtejszym Sanktuarium.

W sam dzień liturgicznego wspomnienia w Sanktuarium w Pratulinie uroczystości rozpoczną się o godz. 11.15, a o godz. 12.00 będzie celebrowana Eucharystia. Podczas tej Mszy św. nowi członkowie Bractwa Strażnicy Kościoła złożą swoje deklaracje przynależności do tej wspólnoty.

Zapraszam zatem bardzo serdecznie wszystkich czcicieli naszych Unitów, bohaterskich świadków wiary, na te uroczystości. Księży, szczególnie z parafii gdzie istnieją oddziały Bractwa Strażnicy Kościoła oraz tych parafii, które posiadają relikwie naszych Błogosławionych, zapraszam do koncelebry. Niech modlitwa w miejscu ich męczeńskiej śmierci, stanie się – szczególnie w tym roku duszpasterskim przeżywanym pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy” – okazją do umocnienia swojej wiary i świadomości przynależności do wspólnoty uczniów Chrystusowego Kościoła.

Z pasterskim błogosławieństwem

+ Kazimierz Gurda
Biskup Siedlecki

L.dz. 16/2023
Siedlce, dnia 4 stycznia 2023 r.

(Oglądana: 62, w tym oglądana dzisiaj: 1)