ŚPIEW:

• Witaj najczystsza Królowo serc (Śpiewnik: Czeka was droga. Siedlce 2003 s. 176)

Wielka Boga-Człowieka Matko! Bogurodzico Dziewico, Bogiem sławiona Maryjo! Królowo świata i Polski Królowo! […] Przyrzekamy, że z wielką usilnością umacniać i szerzyć będziemy w sercach naszych i w polskiej ziemi cześć Twoją i nabożeństwo do Ciebie, Bogurodzico Dziewico, wsławiona w tylu świątyniach naszych, a szczególnie w Twej Jasnogórskiej Stolicy. Odda- jemy Tobie szczególnym aktem miłości każdy polski dom i każde polskie serce, aby chwała Twoja nie ustawała w ustach naszych dnia każdego, a zwłaszcza w dni Twoich świąt. Przyrzekamy iść w ślady Twoich cnót, Matko Dziewico i Panno Wierna, i z Twoją pomocą wprowadzać w życie nasze przyrzeczenia. Przyjmij nasze przyrzeczenia, umocnij je w sercach naszych i złóż przed Oblicze Boga w Trójcy Świętej Jedynego. W Twoje dłonie składamy naszą przeszłość i przyszłość, całe nasze życie narodowe i społeczne, Kościół Syna Twego i wszystko, co miłujemy w Bogu. Prowadź nas poprzez poddaną Ci ziemię polską do bram Ojczyzny Niebieskiej. A na progu nowego życia sama okaż nam Jezusa, błogosławiony Owoc żywota Twojego. Amen.

Z nauczania św. Jana Pawła II:

„Nie muszę wam tego powtarzać, ani zalecać, bo to jest też jakiś polski charyzmat: Miłujcie Maryję! Z tej miłości nie przestawajcie czerpać siły dla waszych serc! Tak mówię z całym poczuciem tej rzeczywistości, jaką jest ludzkie serce. Nie przestawajcie czerpać siły dla waszych serc. Niech Ona okazuje się dla was i przez was również Matką wszystkich, którzy tak bardzo spragnieni są tego macierzyństwa: Jej opieki” !

Jan Paweł II. Przemówienie do księży zgromadzonych w katedrze. Częstochowa 6.VI.1979 nr 6.

Matko Kościoła, z Twoim wstawiennictwem polecamy dobremu Bogu wszystkich którzy w ciągu ostatnich czterdziestu lat tworzyli dzieło Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej. Wyproś zmarłym dar spotkania z Tobą w wieczności a żyjących otocz ich płaszczem swojej opieki:

Pod Twoją obronę…

Módlmy się:
Boże, Ty dałeś narodowi polskiemu w Najświętszej Maryi Pannie przedziwną pomoc i obronę, + spraw łaskawie, aby za wstawiennictwem naszej Matki i Królowej, * religia nieustannie cieszyła się wolnością, a ojczyzna rozwijała się w pokoju. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

Śpiew:

• Jasnej Góry Ty jesteś Królową (Śpiewnik: Czeka nas drogą. Siedlce 2003 s. 139)

Wprowadzenie do każdego dnia Nowenny stanowi fragment Jasnogórskich Ślubów Narodu. tekst Ślubów zaczerpnięty z Internetu:
https://dziedzictwo.ekai.pl/ text.show?id=4192 [dostęp dnia 1.V.2020]

ks. Andrzej Biernat